Τένις: Δεν άντεξε η Σάκκαρη στη Ρωσία

Αποκαρδιωτική ήττα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στον μαραθώνιο τελικό του Ladies Trophy στην Αγία Πετρούπολη: 7-5, 6-7 (4), 5-7 από την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ σε 2 ώρες και 57 λεπτά.

Η Σάκκαρη έχασε ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι τόσο στο δεύτερο όσο και (κυρίως) στο τρίτο σετ, όπου προηγήθηκε με 5-3 και είχε δικό της το σερβίς.

H Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε άσχημα απέναντι στη στενή φίλη της, αλλά η υπεροχή της για ένα διάστημα αμέσως μετά το 2-5 του πρώτου σετ ήταν καταλυτική, με πέντε σερί νικηφόρα γκέιμ.

H Eσθονή ορθοπόδησε μετά το 3-1 της Σάκκαρη στο δεύτερο σετ, το οποίο οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, αφού η Ελληνίδα έχασε τρεις ευκαιρίες για «μπρέικ» μετά το 5-5.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε το τρίτο σετ με «μπρέικ», έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, αλλά δεν μπόρεσε να προστατεύσει το σερβίς της, όταν ήρθε η στιγμή να κλείσει τον αγώνα (στο 5-3).

Η 26χρονη Ελληνίδα, που βρίσκεται στο νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, έχει κερδίσει μόνο έναν τίτλο στην ως τώρα σταδιοδρομία της, το 2019 στο Μαρόκο.