Στην (πολύπαθη) Βικελαία, το 1926.Δεξιά ο νεαρός είναι ο Στέργιος Σπανάκης, έφορος τότε, και αριστερά ο ποιητής Άρης Χατζηδάκης. Λίγο αργότερα βοηθός του Σπανάκη έγινε, για λίγο διάστημα, ο Θέμος Κορνάρος, στοιχείο άγνωστο στην ιστορία της Βιβλιοθήκης
![Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.](https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t1.18169-9/224637_113181372101268_1347765_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-5&_nc_sid=2c4854&_nc_ohc=_Ae2g2RrNjcAX-E0GBH&_nc_ht=scontent.fath4-2.fna&oh=00_AT90tnOQ9m9E69UIC_ZBTxpVwJxmsPN092oszK-FlJ20ZA&oe=62965BFD)
Αυτή πιθανώς είναι η πιό παλιά φωτογραφία από τη Βιβλιοθήκη και υπάρχει στο αρχείο της Βικελαίας.
Ο Στέργιος Σπανάκης (1900-1994), ήταν από τους κορυφαίους ιστορικούς. ερευνητής κυρίως της περιόδου της Ενετοκρατίας (1211-1669) και έφορος της Βικελαίας Βιβλιοθήκης επί σχεδόν 25 χρόνια.