ΟΦΗ: Προηγήθηκε στο “Καραϊσκάκης” και στο τέλος έχασε 2-1 από τον Ολυμπιακό – Σημαντικές ευκαιρίες για το 2-2 στο τέλος

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και νίκησε στο “Γ. Καραϊσκάκης” τον ΟΦΗ με 2-1. Σκόρερ οι Μπακαμπού, Ελ Αραμπί, σωτήρας στο τέλος ο Πασχαλάκης, που αποσόβησε δυο φορές την ισοφάριση του ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά.
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Ντίκο (19′), ο Μπακαμπού ισοφάρισε (40′) και ο Ελ Αραμπί πέτυχε το γκολ που έδωσε στους Πειραιώτες το «τρίποντο» σε αυτό το ματς της 20ης αγωνιστικής της Super League. Οι Κρητικοί από την πλευρά τους ήταν καλοί μονάχα για το μισό πρώτο ημίχρονο, από εκεί και πέρα κλείστηκαν μαζικά στην άμυνά τους, γλίτωσαν χάρη στον τερματοφύλακά τους και την ερυθρόλευκη αστοχία ένα (πολύ) μεγαλύτερο σκορ. Στο φινάλε πάντως -χάρη και στην… μεγαλειώδη αφέλεια του Μίτσελ και της ομάδας του- οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν βρει τουλάχιστον ένα γκολ ισοφάρισης, με τον Πασχαλάκη να σώζει δυο τετ-α-τετ, στο 83′ απέναντι στον Γκρόνινγκ και στο 90′ απέναντι στον Μπάκιτς.