Παρουσία του Δημάρχου Μαλεβιζίου Μενέλαου Μποκέα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το παραδοσιακό αλώνισμα στη Μονή Μαλεβιζίου.
Την εκδήλωση διοργάνωσε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Μονής με τη στήριξη του Δήμου Μαλεβιζίου και η φετινή συμμετοχή του κόσμου ξεπέρασε κάθε προσδοκία.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2023/07/99-1055x993.jpg)
Ο Δήμαρχος Μαλεβιζίου συνεχάρη τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μονής για την άψογη διοργάνωση, προσθέτοντας πως ο Δήμος στηρίζει τέτοιες πρωτοβουλίες που στόχο έχουν την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομίας, της κουλτούρας και της παράδοσης του Μαλεβιζίου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2023/07/999-1200x668.jpg)
Μικροί και μεγάλοι είχαν την ευκαιρία να δουν πως από τα στάχια γινόταν η εξαγωγή του καρπού με τον βολόσυρο, αλλά και το άλεσμα σε παραδοσιακό χειρόμυλο.
Στην εκδήλωση το παρών έδωσαν μεταξύ άλλων ο Αντιπεριφερειάρχης Περιβάλλοντος Νίκος Ξυλούρης ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Μαλεβιζίου Σπύρος Καλλέργης, ο Αντιδήμαρχος Καθημερινότητας του Δημότη Γρηγόρης Περυσινάκης, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Μονής Γιάννης Πατραμάνης, ο Πρόεδρος της ΜΑΕΔΗΜ Γιάννης Μαρής, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γαζίου Βαγγέλης Παρασύρης και ο Πρόεδρος της Πρωτοβάθμιας Σχολικής Επιτροπής Μενέλαος Σκουλούδης.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2023/07/9999-1200x668.jpg)
Την εκδήλωση πλαισίωσαν μουσικά οι καλλιτέχνες Ρινακάκης Νίκος (λύρα-τραγούδι), Μανώλης Χατζιμάρκος(λαούτο), Γωνιανός Γιάννης (λαούτο-μαντολίνο) και χορευτικά το συγκρότημα «Οι Αορείτες».