«Αλεξίβροχο» ελαιοδίχτυ
Άκρως… “ευρυματικός” αποδείχτηκε ιδιοκτήτης λιόφυτου της περιοχής Καρτάλου στην ευρύτερη περιοχή Τοπικής Κοινότητας Τυμπακίου (στον επαρχιακό δρόμο που ενώνει Κλήμα Δήμου Φαιστού με Πλάτανο Αμαρίου).
Όπως αναφέρει η σελίδα Δια-SOS-τε τη Μεσαρά, για να μην του πάρει τις ελιές το ρυάκι που περνά κάτω από τα δένδρα του στην άκρη του δρόμου, ο αγρότης σκαρφίστηκε την πατέντα της φωτογραφίας: Κάρφωσε στο λιόφυτο του στύλους κατά μήκος του ρυακιού και από πάνω άπλωσε δίχτυ στηρίζοντας την μια άκρη στο δάμακα και την άλλη στους στύλους.
Δείτε το αποτέλεσμα:
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/12/80567275_565976777576721_8437133725921181696_n.jpg)
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/12/80562776_565976850910047_6049109253392695296_o.jpg)
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/12/81338349_565976944243371_603200054752182272_o.jpg)