Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Στέφανος Ντούσκος στην κωπηλασία

Το πρώτο μετάλλιο και μάλιστα χρυσό, ήρθε για την Ελλάδα στην κωπηλασία από τον Στέφανο Ντούσκο. Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχτηκε χρυσός Ολυμπιονίκης στο μονό σκιφ ανδρών.

Ο Γιαννιώτης κωπηλάτης, με χρόνο 06:40:45, πραγματοποίησε Ολυμπιακό ρεκόρ και τερμάτισε πρώτος στο μονοθέσιο σκιφ ανδρών, αφήνοντας πίσω του με το ασημένιο μετάλλιο τον Νορβηγό Μπορτς με χρόνο 06:41:66, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Κροάτης Μάρτιν με χρόνο 06:42:58

Ο 24χρονος αθλητής έκλεισε έτσι, με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στην Ιαπωνική πρωτεύουσα.

6.Μ. Γκρισκόνις Λιθουανία 5:10.88

Η Αννέτα Κυρίδου τερμάτισε στην τέταρτη θέση του τελικού Β’ (θέσεις 7-12), του μονοθέσιου σκιφ γυναικών με χρόνο 07:36:79 και αναδείχθηκε στην πρώτη δεκάδα της τελικής κατάταξης του αγωνίσματος.