Euro: Το Βέλγιο υπέταξε 3-0 την τρύπια αμυντικά Ρωσία

Χωρίς να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή εμφάνιση, το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 της Ρωσίας στην Αγία Πετρούπολη, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το Euro 2020.

Ουσιαστικά οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη-«δώρα» που έκαναν οι αντίπαλοί τους, σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, με δράστες τους Λουκάκου στο 10′ και Μενιέ στο 34′, απέναντι στους Ρώσους που είχαν μεγάλα κενά στην άμυνά τους και προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό.

Στην επανάληψη, η Ρωσία προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως το Βέλγιο ήταν πολύ καλά οργανωμένο αμυντικά και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν απειλές μπροστά στην εστία του. Μάλιστα, όσο περνούσε ο χρόνος, οι Βέλγοι κέρδιζαν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρα, φτάνοντας σε ένα τρίτο γκολ (πάλι ο Λουκάκου στο 88′) και τελικά σε μια εύκολη –και σημαντική βαθμολογικά– νίκη.