«Λύγισε» τη Λετονία η Εθνική Ανδρών

97-94 το σκορ

Με νίκη επί της Λετονίας στη “φούσκα” της Ρίγα (97-94) και με ρεκόρ 4-2 έκλεισε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EuroBasket 2022, στο οποίο είχε ούτως ή άλλως προκριθεί πριν από το τελευταίο ζευγάρι των αγώνων της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυναμικά στο ματς, δεν είχε συνέπεια και συνοχή, βρέθηκε στο -14 (51-37) με κακή εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, ανέκαμψε όμως στην τέταρτη με μεγάλα σουτ του Παπαδάκη, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και εκεί το καθάρισε με μεγάλη άμυνα του δεύτερου στον Φρεϊμάνις όταν το σκορ ήταν στο 94-95.

Κατσίβελης (19 πόντοι από 3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι από 3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Σαλούστρος (17 πόντοι από 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Παπαδάκης (11 πόντοι από 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές) ήταν οι κορυφαίοι της Ελλάδας.