Έχασε η Σάκκαρη από τη Σερίνα Ουίλιαμς

Σπουδαία ευκαιρία πρόκρισης στα προημιτελικά του U.S. Open έχασε η Μαρία Σάκκαρη. Η έξι φορές πρωταθλήτρια Σερίνα Ουίλιαμς επιστράτευσε την κλάση και την εμπειρία της στο τρίτο σετ και επικράτησε με 6-3, 6-7 (5-7), 6-3. Ο αγώνας στο γήπεδο «Άρθουρ Ας» του Φλάσινγκ Μέντοου κράτησε σχεδόν 2,5 ώρες.

Η Σάκκαρη κέρδισε το δεύτερο σετ με εξαιρετικό τένις (αν και έχασε τέσσερα σετ-ποιντ) και μάλιστα έσπασε το σερβίς της Ουίλιαμς στο ξεκίνημα του τελευταίου σετ, οπότε kai βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Ωστόσο, ισοφαρίστηκε γρήγορα και δέχθηκε το καθοριστικό «μπρέικ» όταν το σκορ ήταν 3-4.

Η Mαρία Σάκκαρη ήταν το νούμερο 15 του ταμπλό, ενώ η Ουίλιαμς το νούμερο 3. Υπενθυμίζουμε ότι η 25χρονη Ελληνίδα νίκησε την 38χρονη Αμερικανίδα με 2-1 μόλις πριν από δύο εβδομάδες σε άλλο τουρνουά στις ΗΠΑ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στη φάση των 32 από τον Kροάτη Μπόρνα Τσόριτς με 3-2 σετ και δεν συνεχίζει στη διοργάνωση.