Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 100-88: «Κατοστάρα» και… φουλ για την πεντάδα της Euroleague

Παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Βιλερμπάν με 100-88, έφτασε τις τρεις σερί νίκες και πλέον μπορεί να κοιτάξει ακόμα πιο ψηλά στην κατάταξη της Euroleague

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το «must win»… πακέτο του ΟΑΚΑ αφού έκανε το 3/3 κόντρα σε ΜπάγερνΖάλγκιρις και Βιλερμπάν με αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην 6η θέση της κατάταξης και να απέχει μόλις μία νίκη από την 5η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Απέναντι στη γαλλική ομάδα, οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν κινδύνευσαν αλλά κατά διαστήματα έπαιξαν και εντυπωσιακό μπάσκετ φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 100-88. Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν ασταμάτητος κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα στα χέρια του έχοντας 22 πόντους με 8/10 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν για ένα ακόμη ματς απολαυστικός με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση (10π., 8ριμπ., 5ταπ.) ενώ ο Νικ Καλάθης «άγγιξε» το ρεκόρ καριέρα του μοιράζοντας 17 ασίστ!

Από τη στιγμή που… έγινε η δουλειά στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα δύο εκτός έδρας ματς σε Βαλένθια και Βελιγράδι όπου θα επιδιώξουν το καλύτερο δυνατόν ώστε να συνεχίσουν να «χτίζουν» το σερί τους ενόψει της συνέχειας.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς παίζοντας στο ρελαντί όσον αφορά στην επίθεση γιατί στην άμυνα υπήρχε ο οίστρος του Παπαγιάννη, ο οποίος μοίραζε τάπες σαν τα… στραγάλια. Ο 22χρονος σέντερ ήταν «όλα τα λεφτά» για τους «πράσινους» οι οποίοι έλεγχαν απόλυτα το ματς, χωρίς να νιώθουν καμία απειλή από την γαλλική ομάδα. Η διαφορά έφτασε στο +8 (18-10) τρία λεπτά πριν από το τέλος του α’ δεκαλέπτου, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ρικ Πιτίνο έκανε το αναγκαίο rotation αλλάζοντας τα 5/5 της πεντάδας. Η Βιλερμπάν το εκμεταλλεύτηκε και με ένα 8-0 έφερε το ματς στα ίσια (18-18 στο 9′) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (20-18) όπου ο Παναθηναϊκός είχε 8/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και… 6 λάθη, έναντι 5/16 δίποντα και 2/4 τρίποντα των φιλοξενούμενων.

Όμως στη συνεχεια άρχισαν οι «πράσινοι» να πατάνε το πόδι στο γκάζι και να… εξαφανίζονται. Με ένα επιμέρους 15-2 εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ +15 (35-20 στο 14′) και έκτοτε άρχισαν να πέφτουν και οι… τίτλοι τέλους του ματς. Οι Φριντέτ (13π., 5/5δίπ., 1/1τρ.), Παπαπέτρου (10π., 3/3τρ.), Ράις (8π., 2/3τρ), Παπαγιάννης (8π., 4ρ., 4ταπ.) και Καλάθης (11 ασίστ στο ημίχρονο!!!) ήταν εκείνοι που είχαν δώσει τη μεγάλη ώθηση στον Παναθηναϊκό με την διαφορά να φτάνει στο +19 (52-33) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (52-35). Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε 14/23 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/6 βολές, 19 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 7 λάθη (ένα μόλις στην δεύτερη περίοδο), ενώ η Βιλερμπάν 9/24 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ λιγότερα και 9 ασίστ λιγότερες!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξίσου δυναμικά με αποτέλεσμα να πάρει και διαφορά 23 πόντων (69-46 στο 24′) ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι. Παπαπέτρου και Φριντέτ συνέχιζαν να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση, ενώ ο Καλάθης ήταν ο απόλυτος κουμανταδόρος του ματς. Παρόλα αυτά, όταν κλήθηκε εκ νέου η second unit να πάρει χρόνο συμμετοχής, η Βιλερμπάν βρήκε την ευκαιρία να «ροκανίσει» την διαφορά. Ζαν Τσαρλς και Ντιό ήταν εκείνοι που οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα επιμέρους 12-4 μειώνοντας την διαφορά στους 15 πόντους (73-58) με τη λήξη της 3ης περιόδου.

Μάλιστα η διαφορά «έπεσε» και στους 11 πόντους (79-68) στο 32′ με αποτέλεσμα ο Αμερικανός προπονητής να εμπιστευτεί και πάλι την «καλή πεντάδα» με τους ΚαλάθηΦριντέτΠαπαπέτρουΤόμας και Παπαγιάννη και με ένα γρήγορο 12-6 να φτάσει εκ νέου στο +17 (91-74 στο 36′) και να διώξει το… άγχος που πήγε να δημιουργηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88