ΑΕΚ – Προμηθέας 84-85: Άθλος μέσα στο ΟΑΚΑ (φωτογραφίες)

Η ΑΕΚ είχε την δίψα από τα 14 χρόνια χωρίς τελικό. Είχε και την έδρα! Όμως ο… μυθικός Προμηθέας, με μπασκετάρα έκανε το «μπαμ» μέσα στο ΟΑΚΑ (84-85 στην παράταση) και έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που παίρνει πρόκριση σε τελικούς! Κόντρα στον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα οι Πατρινοί.

Οι «κιτρινόμαυροι» αφού δεν τελείωσαν την σειρά στην Πάτρα, είχαν την ευκαιρία να βρεθούν σε τελικούς πρωταθλήματος μετά από 14 χρόνια, κάνοντας μια νίκη στο «σπίτι» τους, μπροστά στον κόσμο τους, αφού τελικά δικαιώθηκαν στο ΑΣΕΑΔ για την μία αγωνιστική κεκλεισμένων.

Οι Πατρινοί όμως ήταν αποφασισμένοι να γράψουν εκείνοι ιστορία και αφού είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς, κατάφεραν να νικήσουν (84-85) στην παράταση και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Ο Σάκοτα έδωσε απλόχερα την ευκαιρία στην ΑΕΚ, αφού ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της κανονική διάρκειας, ωστόσο, ο Κασελάκης διόρθωσε το λάθος του να χάσει βολές στο 73-76, και ευστόχησε για να κάνει το 82-85. Ο Σαντ-Ρος μείωσε σε 84-85, ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο και ο Κουβανός χαράμισε την τελευταία επίθεση της «Βασίλισσας».

Το ματς

Ο Προμηθέας ζόρισε την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να βρει στόχο με τίποτα από τα 6.75 (0/8τρ, 10′) και έπαιρνε πόντους μόνο από τον Χάντερ (10-10, 7′). Γκίκας και Λίποβι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (11-18, 9′) με τον Σαντ-Ρος να μειώνει στο δεκάλεπτο (14-18). Ο Κασελάκης έβαλε την ομάδα του στο +8 (14-22, 11′), αλλά ο Λαρεντζάκης βρήκε λύσεις για τους «κιτρινόμαυρους» σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ισοφαρίζει (26-26, 17′). Γκίκας, Κασελάκης και Χολ «εκτέλεσαν» ξανά (32-37, 19′), για να κάνει ο Μπράουν στη λήξη το 34-39 (20′).

Η ΑΕΚ αντέδρασε με την έναρξη της τρίτης περιόδου κι έκανε ένα μικρό σερί (40-39, 22′), αλλά ο Παρκς ανέλαβε δράση μαζί με τον Λίποβι κι έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Προμηθέα (43-49, 25′). Ο Μπράουν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σαντ-Ρος, έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ο Χολ έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς στο 30′ (49-59). Με σερί ξανά στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε (56-59, 32′), ο Προμηθέας συνέχιζε να έχει τον έλεγχο (62-66, 36′). Το ματς έγινε… ντέρμπι (68-68, 38′). Λίποβι και Γιορκ ευστόχησαν από τα 6.75 (71-73), ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπράουν για τρεις (71-76) και ο Σάκοτα οδήγησε το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σαντ-Ρος κράτησε την ΑΕΚ (79-78, 42′), ο Κασελάκης έκανε το 82-85 με βολές, ο Κουβανός μείωσε (84-85), αλλά χαράμισε την τελευταία επίθεση.

ΝΙΚΗΣΑΝ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας ήθελε την πρόκριση κι έμεινε πιο συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία, φτάνοντας τη νίκη. Για ακόμα μια φορά ήταν πιο εύστοχος από τα 6.75.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κασελάκης είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μπράουν 16 πόντους και επίσης 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Έλις και Παρκς είχαν από 12 πόντους, ο δεύτερος πήρε και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Γιορκ είχε 2/11 τρίποντα και ο Τζέιμς 0/4.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 73-76 ο Κασελάκης έχασε δύο βολές και ο Σάκοτα οδήγησε το ματς στην παράταση με τρίποντο. Ο Σαντ-Ρος κράτησε την ΑΕΚ (79-78, 42′), ο Κασελάκης έκανε το 82-85 με βολές, ο Κουβανός μείωσε (84-85), αλλά δεν έκανε τίποτα στην τελευταία επίθεση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να προκριθεί σε τελικούς μετά από 14 χρόνια, ο Προμηθέας τίποτα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία των Λαρεντζάκη – Χάντερ και το κλέψιμο και κάρφωμα του Μπράουν για το 49-57!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 84-85.