Νίκη στο Περιστέρι για τον ΟΦΗ και τώρα μπαράζ παραμονής με τον Πλατανιά

Ένας καταπληκτικός ΟΦΗ δεν άφησε να κρεμαστεί η δική του τύχη στα χέρια των άλλων και με μια εξαιρετική εμφάνιση εξασφάλισε και τυπικά την θέση του μπαράζ όπου πλέον θα κρίνει την παραμονή του κόντρα στην ομάδα των Χανίων. Ο ΟΦΗ θα διεκδικήσει την παραμονή του μέσα στην Κρήτη και με τον κόσμο στο πλευρό του στα Χανιά είναι το φαβορί.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ουσιαστικά το πρώτο τέταρτο ήταν αυτό που είχε ενδιαφέρον καθώς ήταν ισορροπημένο ανάμεσα σε Ατρόμητο και ΟΦΗ. Οι παίκτες του Χάιμε Βέρα κατάφεραν να σκοράρουν στο 21ο λεπτό μετά από “κομπίνα” που δημιούργησαν από το κόρνερ του Ρικάρντο Βαζ όταν η μπάλα πήγε στο Νέιρα που με ωραίο γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο ΟΦΗ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τον Ατρόμητο να απειλεί σπασμωδικά ενώ όσες φορές η μπάλα πήγε στην περιοχή του Σωτηρίου, ο 32χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησαν οι γηπεδούχοι με τον Ενσικουλού αλλά και πάλι ο Σωτηρίου φώναξε παρών και τελικά στο 76′ ο Σάσι με ένα καταπληκτικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Πλέον ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει τον Πλατανιά σε δύο αγώνες που θα γίνουν 15 και 19 Μαΐου.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής της Super League:

Απόλλων Σμύρνης-Λαμία 0-3 (50′ πεν. Μπαράλες, 62′ Μπερτόλιο, 70′ αυτ. Οριχουέλα)

Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 4-0 (14′ πεν. Χατζηγιοβάννης, 19′, 40′ Μακέντα, 81′ Εμμανουηλίδης)

Αρης-Ξάνθη 7-2 (27′ Γιουνές, 33′, 82′ Γκαρσία, 69′, 79′ Ντιγκινί, 73′ Κόρχουτ, 95′ πεν. Σιώπης – 15′ πεν. Κάστρο, 50′ Τζουρίτσκοβιτς)

Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 3-0 (24′ αυτ. Παπαγεωργίου, 59′ Ιγκλέσιας, 83′ Καλτσάς)

Ατρόμητος-ΟΦΗ 0-2 (21′ Νέιρα, 74′ Σάσι)

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-3 (45′ Μπακασέτας, 54′ Λιβάγια, 68′ Πόνσε)

Λάρισα-Ολυμπιακός 0-3 (24′ Χασάν, 50′ Ελαμπντελαουί, 86′ Καμαρά)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 0-2 (61′ Ακπομ, 79′ Σάκχοφ)