Euroleague: Αυτός ήταν Παναθηναϊκός

Η εποχή Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς στον Παναθηναϊκό!

Μπορεί να ήταν αδύνατον να εμφυσήσει ακόμα τα δικά του συστήματα και τη δική του φιλοσοφία ωστόσο φρόντισε να δώσει από την αρχή το στίγμα του! Άμυνα, άμυνα και πάλι άμυνα! Μαγικό ραβδάκι δεν κρατάει ο Αμερικανός προπονητής ωστόσο οι παίκτες δεν θύμισαν ούτε στο ελάχιστο την ομάδα που… ψυχορραγούσε στα τελευταία ματς και έμοιαζε να είναι άξια προς λύπηση.

Σαν να ξύπνησε από… λήθαργο έχοντας πάρει την απαραίτητη ώθηση και την ψυχολογική «ένεση» που χρειαζόταν από τον πάγκο! Το τελικό 96-84 αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να συνδυάζουν την ουσία με το θέαμα και να παρουσιάζουν ένα πραγματικό… showtime!

Το πάθος ξεχείλιζε, η θέληση στην άμυνα και στα ριμπάουντ περίσσευαν, ενώ η πίεση και στα 40 λεπτά του αγώνα αποτέλεσαν την… σφραγίδα του εμβληματικού προπονητή. Υπήρχαν στιγμές που οι «πράσινοι» δάγκωναν σίδερα στο παρκέ και δεν άφηναν τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ να πάρουν ανάσα. Και το κυριότερο; Ουδέποτε πτοήθηκαν όταν είδαν τη ρωσική ομάδα να μειώνει το σκορ και να επιστρέφει στο ματς (72-70) στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αντίθετα, πάτησαν ακόμα περισσότερο το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 19-6 «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης η οποία τους ξαναβάζει στο κόλπο της οκτάδας.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε… δριμύτερος έχοντας 17 πόντους με 3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές και 2 κλεψίματα, την ώρα που ο Καλάθης έκανε πράγματα και θαύματα στο παρκέ (14 πόντοι, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και οι Λάσμε (13π.) και Γκιστ (11π.) δεν θύμιζαν ούτε στο ελάχιστο τους… υπό διωγμό παίκτες της περασμένης εβδομάδας. Ο Πιτίνο πήρε πολλα απ’ όλους, ενώ πραγματοποίησε εξαιρετικό rotation αλλάζοντας συνεχώς πρόσωπα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς δείχνοντας μεγάλη διάθεση να δυσκολέψει την ΤΣΣΚΑ και να πάρει ό,τι καλύτερο μπορούσε από την δική του επίθεση. Με περίσσια ενέργεια και μπόλικο πάθος, η… Πιτίνο-εποχή άρχισε να αχνοφαίνεται όταν περιορίστηκαν αισθητά τα μακρινά -και μερικές φορές άνευ σημασίας- σουτ. Όμως τα 4/5 τρίποντα που είχε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο και η εξαιρετική εμφάνιση του Κλάιμπερν (10π.) της έδωσαν την ευκαιρία να προηγηθεί με 26-19. Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και αυτό φαίνεται από τα 7/12 δίποντα και τα μόλις 1/5 τρίποντα.

Αντίθετα, το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε να ήταν τελείως διαφορετικό και βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του Παναθηναϊκού! Το επιμέρους 36-18 αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ και μάλιστα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δάγκωνε… σίδερα στην άμυνα υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ σε 0/4 τρίποντα, 5/9 δίποντα, ενώ έπαιρνε πόντους κυρίως από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Όσο για τον Παναθηναϊκό; Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε επιστρέψει… δυναμικά στο «πράσινο» ρόστερ έχοντας 10 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ο Γκιστ θύμισε τον… παλιό καλό Γκιστ (10 πόντοι 3/5 δίποντα, 4/5 βολές), ο Λεκαβίτσιους ήταν εξαιρετικός (8 πόντοι, 4/4 δίποντα) την ώρα που ο Νικ Καλάθης είχε επιχειρήσει μόλις ένα σουτ (και μάλιστα εύστοχο τρίποντο) στο πρώτο ημίχρονο! Αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει στους 11 πόντους (53-42) και διατηρηθεί μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (55-44). Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 δίποντα και 5/6 τρίποντα, ξεκινώντας τα πάντα από την φοβερή του άμυνα από την οποία πήρε ψυχολογία για ορθολογικές και με καθαρό μυαλό επιθέσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να μην ήταν εξίσου εντυπωσιακό ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι το 25′ (63-53). Κυρίως χάρη στην άμυνά τους αφού και η ΤΣΣΚΑ από την πλευρά της πίεσε σε όλο το γήπεδο, με τον Ντάνιελ Χάκετ να προσπαθεί να «χαλάσει» το μυαλό του Νικ Καλάθη. Αυτή η προσπάθεια από πλευράς των Ρώσων που έδειξαν περισσότερο… νεύρο και ήταν πιο σκληροί σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους πέντε πόντους (63-58 στο 26′) αλλά με ένα γρήγορο 5-0 (τρίποντο Καλάθης, κάρφωμα Παπαπέτρου) επανήλθε στο +11 (71-60) για λογαριασμό των «πρασίνων» πριν από συμπληρωθεί η τρίτη περίοδος (72-62).

Με 8-0 σερί απάντησε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στο καλάθι (72-70 στο 32′) και να ξαναμπεί ύστερα από πολύ ώρα στη διεκδίκηση της νίκης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να παίζει στα… κόκκινα όσον αφορά το σκληρό παιχνίδι ξεπερνώντας τις περισσότερες φορές τα (λεγόμενα) όρια του φάουλ. Ακόμα και έτσι και μετά το τάιμ άουτ του Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις για ένα δικό του 22-7 εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 17 πόντους (94-77) στο 36′.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84