Πρωταθλήτρια Γερμανίας η Μπάγερν

Πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε της Bundesliga (29η) η Μπάγερν Μονάχου στέφθηκε για 6η σερί σεζόν και 28η στην ιστορία της πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Το ροτέισον του Γιουπ Χάινκες ενόψει του αγώνα ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League με τη Σεβίλη (11/04) δεν εμπόδισε τους Βαυαρούς να επικρατήσουν με 4-1 εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Η Μπάγερν με το «τρίποντο» αυτό ξέφυγε με +20 από την Σάλκε που παίζει σε λίγη ώρα στο Αμβούργο (19:30), αλλά ακόμη κι νικήσει η ομάδα του Γκελζενκίρχεν η διαφορά του +17 δεν καλύπτεται στα πέντε εναπομείναντα ματς.

Το αυτογκόλ του Σούλε στο 18΄ έβαλε μπροστά την Άουγκσμπουργκ, ωστόσο, η «μηχανή» του Χάινκες «πήρε μπροστά» γρήγορα και στο 38ο λεπτό είχε ήδη «τουμπάρει» το ματς με τα γκολ των Τολισό και Χάμες Ροντρίγκες. Ο Ρόμπεν στο 62΄ «καθάρισε» το ματς και τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Βάγκνερ «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα».

Με ανατροπή επιβλήθηκε καη ο Γκλάντμπαχ (2-1) επί της Χέρτα, γεγονός που δίνει τη δυνατότητα στη Μπορούσια να κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Βόλφσμπουργκ με το «διπλό» στην έδρα της Φράιμπουργκ (2-0), ενώ η Μάιντς με γκολ του Ντε Μπλάσις στο 50΄ έμεινε «όρθια» στην Κολωνία (1-1) και παράλληλα στην 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:

Ανόβερο-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (17′ Χάρνικ, 42′ Κλάους – 74′ Μπελφοντίλ)
Κολωνία-Μάιντς 1-1 (7′ Έκτορ – 50′ Ντε Μπλάσις)
Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 0-2 (2′,83′ Ντιντάβι)
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (75′,79′ Αζάρ – 40′ Καλού)
Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-4 (18′ Σίλε – 32΄ Τολισό, 38′ Χάμες, 62′ Ρόμπεν, 87΄Βάγκνερ)