Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 85-86: Έχασε στην παράταση και… πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Ζαλγκίρις σε ένα τρελό ματς, το αποτέλεσμα του οποίου όμως έφερε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη τετράδα κι άφησε εκτός την Ρεάλ Μαδρίτης, με τις δύο ελληνικές ομάδες να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στα play offs.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που μετά από 2.5 λεπτά προηγήθηκε με 10-2 (τρίποντο Ρόμπερτς) και στο 5’30» το σκορ είχε φτάσει στο 15-6 με την Σπανούλη να έχει 3/3 δίποντα!

Το ρεσιτάλ του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση συνεχίζεται με το σκορ να φτάνει στο 9’15» στο 23-8!!! Ο Γιανκούνας μείωσε σε 23-10, όμως το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 25-10 με τον Τόμπσον που έφτασε στους 8 πόντους με 4/4 δίποντα!

Οι Λιθουανοί έκαναν ένα γρήγορα 0-4 στη Β” περίοδο και θα μπορούσαν να διευρύνουν το σερί τους, αλλά ο Γιασικεβίτσιους χρεώθηκε με τεχνική που έφερε τον πρώτο ερυθρόλευκο πόντο… Η Ζαλγκίρις μπόρεσε να πλησιάσει μέχρι τους 7 πόντους (34-27), ωστόσο το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου και δύο τρίποντα από Παπαπέτρου, Μπράουν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (43-31).

Με καυτό Ρόμπερτς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο φτάνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (48-33 με γκολ φάουλ του Ρόμπερτς). Από το 26′ και μετά όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με Ουλανόβας, Ούντριχ έτρεξε ένα σερί 0-13 μετατρέποντας το 59-43 σε 59-56 στο 29’50» κι αυτό ήταν το σκορ της 3ης περιόδου!

Πλέον το ματς έγινε ξανά ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 65-64 και να χάνουν την ευκαιρία να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ καθώς στο 34′ ο Ούντριχ έχασε δύο βολες! Τελικά η Ζαλγκίρις ισοφάρισε 67-67 στο 35’30» με τον Σπανούλη να βάζει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, αλλά να κάνει στο 36′ το 4ο προσωπικό του φάουλ και στο 36’30» με τρίποντο του Μιλάκνις η Ζαλγκίρις προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 71-74!!!

Ο Μιλουτίνοφ έχει πάρει τις τελευταίες προσπάθειες, αλλά είναι άστοχος στις βολές με τον Σέρβο να μειώνει σε 76-77 κι ενώ απομένει 1.11» για το τέλος του αγώνα! Ο Μιλάκνις με νέο τρίποντο μαχαριά έκανε το 76-80, αλλά από την ασίστ του Σπανούλη ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα μείωσε σε 78-80 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα κερδίζοντας την κατοχή και ο Γουίλτζερ με κάρφωμα στα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισε 80-80! Ο Γιανκούνας πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, όμως αστόχησε και πλέον όλα θα κριθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις σκόραρε με τον Μιλάκνις στην πρώτη της επίθεση και ο Ολυμπιακός μετά από 3.5 λεπτά δεν έχει σκοράρει με το σκορ στο 80-82!

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 80-84, αλλά 3 βολές από Μιλουτίνοφ, Μπράουν μείωσαν σε 83-84 και στη δεύτερη χαμένη του Μπράουν ο Γουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και στα 10 δευτερόλεπτα έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά με 85-84! Ο Ουλανόβας αστόχησε, ο Γιανκούνας με φόλοου έκανε το 85-86 και με τρία δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ!

Το σύστημα του ερυθρόλευκου κόουτς εκτέλεστηκε άψοφα, ο Σπανούλης βρήκε το ελεύθερο τρίποντο, όμως η μπάλα μπήκε και βγήκε κι έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη και μ” αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός άφησε εκτός τετράδας την Ρεάλ (!), ωστόσο απομένει ανοικτό το ποιες ομάδες θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

Κι αυτό θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα της Ρεάλ με την Μπάμπεργκ. Αν κερδίσει η Ρεάλ τότε θα παίξει με τον ΠΑΟ (στην τριπλή ισοβαθμία είναι πρώτος ο Ολυμπιακός, δεύτερος ο ΠΑΟ και τρίτη η Ρεάλ) κι ο Ολυμπιακός με την Ζαλγκίρις, αν χάσει τότε θα παίξει με τον Ολυμπιακό κι ο ΠΑΟ θα κοντραριστεί με τους Λιθουανούς

Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα και το σημερινό πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής